Povolení kácení dřevin rostoucích mimo les

Popis služby


Pokud chcete pokácet dřeviny, nacházející se mimo les, tj. na pozemcích které vlastníte nebo spoluvlastníte, popř. si je pronajímáte apod., musíte požádat místně příslušný orgán ochrany přírody (nejčastěji obec v místě, kde se dřeviny nachází) o vydání povolení ke kácení dřevin. Pokud pozemky nevlastníte nebo je jen spoluvlastníte, je nutné vždy mít souhlas vlastníka či spoluvlastníka.

O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin. Souvislý porost dřevin můžete kácet bez povolení pouze, pokud celková plocha kácených porostů nepřesahuje 40 m2.

Povolení nepotřebujete pro porosty energetických dřevin nebo vánočních stromků, pokud období mezi sklizněmi nepřesahuje 10 let a také pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území, které jsou v katastru nemovitostí vedeny jako druh pozemku zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří.

Za ovocné dřeviny lze pokládat člověkem záměrné vysazené dřeviny pěstované za účelem produkce plodů. Jde o:

angrešt, rybíz, broskvoň, hrušeň, jabloň, temnoplodec, jeřáb obecný moravský (sladkoplodý), kdouloň, líska obecná, mandloň obecná, meruňka, morušovník, ořešák vlašský, maliník, ostružiník, slivoň, třešeň, višeň.

Výše uvedené možnosti kácení bez povolení se nevztahují na případy, kdy tyto dřeviny tvoří součást tzv. významného krajinného prvku, stromořadí nebo jde-li o náhradní výsadbu, která byla v minulosti orgánem ochrany přírody uložena jako náhrada ekologické újmy vzniklé pokácením dřevin.

V případě, že ke kácení dřevin má dojít z důvodu realizace stavebního záměru povolovaného v územním řízení, popř. ve společném územním a stavebním řízení, žádáte obdobným způsobem a na stejném úřadě o vydání závazného stanoviska ke kácení dřevin, přičemž vlastní povolení ke kácení dřevin vám ale vydá příslušný stavební úřad.

Veškeré podrobnosti lze nalézt v Metodické instrukci Ministerstva životního prostředí

:


Týká se vás to, pokud:

Jste vlastníkem nelesního pozemku (popř. máte k pozemku nájemní nebo uživatelský vztah), na kterém roste dřevina, kterou chcete pokácet.


Jaký má služba benefit?

Můžete kácet dřeviny rostoucí mimo les, k jejichž kácení máte závažný důvod, při zajištění veřejného zájmu na ochraně dřevin s případnou kompenzací ekologické újmy vzniklé kácením.


Kdy službu řešit

Kdykoliv během roku. Vzhledem k tomu, že se kácení dřevin provádí zpravidla v období vegetačního klidu (obvykle listopad – březen), doporučujeme začít řešit v dostatečném časovém předstihu (cca 60 dní) před obdobím vegetačního klidu.


Vyřízení služby

Formulář kácení dřevin Lopeník
Vyhláška kácení dřevin 189/2013
Dřeviny a nový občanský zákoník